W miniony weekend (14-16 marca) odbył się drug etap warsztatów szkoleniowych w ramach projektu „Aktywni w polityce społecznej”, które tym razem odbyły się w Pałacu w Krzyżowej.
Kilka słów o historii powstania pałacu, który został wybudowany w latach 1712- 1726 dla rodziny von Zedlitz, a następnie na polecenie Karla Helmuta von Moltke, który od 1867r. został jego nowym właścicielem uległ przebudowie w latach 1868-1869.

Po II wojnie pałac i folwark użytkowane przez państwowe gospodarstwo rolne uległy całkowitej degradacji, dopiero po utworzeniu w 1990r Fundacji „Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego” w latach 1992 – 1997 został przeprowadzony kompleksowy remont i rewaloryzacja pałacu i całego folwarku.
12 listopada 1989r odbyła się tu „msza pojednania”, w której udział wzięli Premier Tadeusz Mazowiecki i Kanclerz HELMUT KOHL.
Znajduje się również wystawa plenerowa zatytułowana „Odwaga i Pojednanie”, która powstała w 2014r jako forma labiryntu, mająca odzwierciedlać jak skomplikowane, zawiłe i z pozoru bez wyjścia były drogi wzajemnych relacji polsko – niemieckich, wspólnej i tragicznej historii oraz procesu pojednania.
Tak jak poprzednio, w warsztatach wzięło udział 16 osób reprezentujących CEZ VITA, KKSiW, PTTK „Grotołaz”, SIW, oraz KSONiS w Jeleniej Górze a także 3 osoby z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobromierzu, 3 osoby z UTW w Dzierżoniowie.
Zostaliśmy zakwaterowani w „Stajni”, posiłki jedliśmy w „Oborze”, natomiast spotkania integracyjne po kolacji mieliśmy w „Stodole”. Są to odrestaurowane pomieszczenia całego folwarku, jest jeszcze „Wozownia”, w której znajduje się przedszkole oraz „Spichlerz” gdzie jest sala bankietowa.
Zajęcia mieliśmy w pałacu. Spotkanie zostało rozpoczęte przez naszych trenerów – Monikę Hernik-Oko oraz Zenona Matuszko, zabawą w „zajęte krzesła” – osoba nie mająca gdzie usiąść, musiała się przedstawić, następnie po wypowiedzeniu hasła osoby stojącej następowała ponowna zamiana miejsc, aż wreszcie dzięki zabawie wszyscy się poznaliśmy.
Ponownie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i tym razem my trafiliśmy pod opiekę Moniki (poprzednio byliśmy w grupie Zenona).
Tematem nad jakim pracowaliśmy to „Proces stanowienia prawa lokalnego i krajowego w praktyce i możliwość uczestniczenia organizacji pozarządowych w tym procesie”
Zaczęliśmy od źródeł prawa
– KONSTYTUCJA
– USTAWY
– ROZPORZĄDZENIA
– AKTY PRAWA MIEJSCOWEGO
Po zapoznaniu się z podstawami źródeł prawa, przeszliśmy do omawiania procesu stanowienia prawa czyli:
– USTAWODAWSTWO inicjatywa ustawodawcza przysługuje posłom, Senatowi, Prezydentowi i Radzie Ministrów a także grupie co najmniej 100,000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.
Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów.
– UCHWAŁODAWSTWO inicjatywa uchwałodawcza przysługuje wójtom, burmistrzom, prezydentowi miasta, radnym, obywatelom po zebraniu odpowiedniej ilości podpisów obywateli.
Następnie zostaliśmy zapoznani z procesem i potrzebą mediacji między obywatelami a urzędami, jak się okazuje dzięki mediacjom można o wiele szybciej, taniej i łagodniej dojść do porozumienia niż czekać na rozstrzygnięcia i wyroki sądowe.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że przeprowadzone warsztaty uświadomiły nam jak można poruszać się w obszarach działalności na rzecz samorządów jak i osób potrzebujących.
Ryszard Buziuk






