Dawniej przyprawa, dziś roślina prozdrowotna

Bluszczyk Kurdybanek zwany zwyczajowo Kurdybankiem lub Obłożnikiem, to jedna z pierwszy roślin wiosennych. Należy do rodziny astrowatych i osiąga niecałe 10- 20 cm wysokości. Charakteryzuje się długimi pełzającymi rozłogami, które bardzo łatwo się zakorzeniają. To roślinka o cudnych malutkich niebiesko fioletowych kwiatuszkach.

Dawniej stosowany najczęściej jako przyprawa do różnych dań ze względu na swój korzenny zapach i smak. Był obowiązkowo stosowany dom zup, a zwłaszcza do kartoflanki czy rosołu. Z biegiem czasu wyparła go z kuchni natka pietruszki, dziś tak bardzo popularna.

A jakie jest jego działanie prozdrowotne? Otóż Kurdybanek można zastosować do wzmocnienia organizmu po zimie, a także w celu usprawnienia układu pokarmowego, bowiem cudownie wspiera wątrobę, regeneruje ją i oczyszcza. Liście Bluszczyka Kurdybanka mają w sobie wiele olejków eterycznych, saponin, garbników prowitaminy A, witaminy c, wiele soli mineralnych oraz flawonoidów, a także kwas foliowy.

Roślina ta korzystnie działa na nasz metabolizm, wzmacnia odporność, poprawia drożność górnych dróg oddechowych i wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i skutecznie regeneruje błonę śluzową przewodu pokarmowego. Co ciekawe napary przygotowane z kurdybanki poprawiają apetyt. Wykazuje też działanie moczopędne. Przyspiesza także regenerację skóry i z tego względu król Jan III Sobieski zawsze miał ją przy sobie na swoich wyprawach.

Oprócz dodawania do zup Kurdybanek świetnie nada się jako dodatek do zielonego pesto z bazylii, jako dodatek do herbaty, np. w problemach żołądkowych. Kurdybanek poleca się również jako świetne uzupełnienie leczenia przeziębienia, przy zapaleniu oskrzeli, przy bólu gardła oraz przy infekcji zatok. Ja używam go do jajecznicy, placków ziemniaczanych czy do kotletów mielonych – zarówno w postaci listków z kwiatkami czy w postaci suszonej. Świetnie sprawdzi się także z twarożkiem i z odrobiną soli oraz pieprzu. Można go świetnie połączyć z solą kłodawską. Gorąco polecam. Zaś moja znajoma używa tej roślinki do pierogów z twarogiem. Leczniczo stosuje się go w formie naparu, nalewki maści lub płukanki.

Bluszczyk Kurdybanek to piękna roślina zarówno lecznicza, przyprawowa, ale też miododajna i ozdobna. Pozyskuje się go w początkowym okresie kwitnienia. Kwitnące ziele zbierane jest wiosną, czasami na początku lata.

Jednak rośliny tej unikać muszą osoby borykające się z padaczką i cierpiące na ostre zapalenie nerek.

A gdzie go można spotkać? Rośnie prawie wszędzie. W lasach liściastych, mieszanych, na polach i łąkach. Można go zaprosić także do ogrodu, ale pamiętajmy że jest rośliną bardzo ekspansywną i ma bardzo silny system korzeniowy.

Bajkopisarka Flora
Fot. Frepik

Miejsce na Twoją reklamę!

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Opublikuj post: