
W województwie zachodniopomorskim rozpoczęła się właśnie kolejna odsłona pilotażowego projektu pod nazwą „Krzesełko dla Seniora”, który jest inicjatywą skierowaną do starszych mieszkańców Szczecina. Szczególnie do tych potrzebujących chwili wypoczynku czy wytchnienia.
O niewystarczającej liczbie siedzących miejsc do odpoczynku w mieście – nie tylko zresztą w Szczecinie, gdzie można choćby na chwilę przysiąść i odpocząć takich jak np. ławki – od lat mówią seniorzy, który najchętniej z nich korzystają. – To wspaniały pomysł, bo kiedy stuknie już nam te siedemdziesiąt czy siedemdziesiąt pięć lat, to na zakupach chociaż kilka minut trzeba coraz częściej odpocząć – przyznał spotkany w centrum miasta starszy mężczyzna.
Projekt – jak sama nazwa wskazuje – zakłada udostępnianie w przestrzeni publicznej miasta miejsc odpoczynku, a głównym celem tego cennego w swojej prostocie pomocnego gestu jest kształtowanie pozytywnych postaw wobec osób starszych oraz uwrażliwianie otoczenia na ich potrzeby. Projekt promuje tym samym – przy wsparciu otoczenia – aktywne uczestnictwo osób starszych w życiu społecznym, rozwija międzypokoleniową solidarność, a także wpisuje się w ideę „Miast Przyjaznych Starzeniu się WHO”. „Krzesełko dla seniora” to sposób, w jaki Szczecin chce dołączyć do tego grona miast przyjaznych najstarszym mieszkańcom. A potrzebne jest tylko małe krzesło i wielkie serce.
W Szczecinie do programu „Krzesełko dla Seniora”, który po raz pierwszy wystartował w ubiegłym roku, zgłosiło się ponad 20 firm i instytucji. W tym roku m.in. Powiatowy Urząd Pracy. Jego urzędnicy zadedykowali też najstarszym petentom jedną z ławek. – Wszędzie, gdzie senior może odpocząć, to dla niego komfortowa sytuacja – podkreślają w szczecińskim Powiatowym Urzędzie Pracy.
Do tego projektu przyłączyć się mogą wszystkie chętne firmy prywatne czy też instytucje, zarówno publiczne jak i niepubliczne, dosłownie każdy, kto potrzeby seniorów traktuje priorytetowo np. biblioteki, świetlice środowiskowe, placówki opiekuńczo – wychowawcze, ośrodki wsparcia, instytucje kultury itp., przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe, którzy poprzez uczestnictwo w projekcie będą mieli okazje pokazać, że ich firmy są przyjazne osobom starszym. – Widzimy, że seniorzy wykorzystują te krzesełka, które są w przestrzeni miasta wystawiane, ale w dalszym ciągu tych miejsc, gdzie mogą odpocząć jest wciąż za mało – oceniają pracownicy Centrum Seniora w Szczecinie.
Do tegorocznej edycji tej miejskiej akcji można bez problemu dołączyć Wystarczy wejść na stronę Szczecińskiego Centrum Seniora.
– Organizacje wypełniają jedynie formularz zgłoszeniowy, a następnie odbierają od nas emblemat na krzesełko pod swoją siedzibę – wyjaśniają zasady projektu w Centrum Seniora w Szczecinie.
Pomysł ciekawy i wartościowy, nie wymagający wkładu dużych środków finansowych, który z pewnością warto zastosować także w innych miastach. Który samorząd, dbający o swoich starszych mieszkańców również spróbuje zainicjować sprawdzone już rozwiązanie na swoim terenie?
Jolanta Wiatr
Fot. Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne