Najlepsza woda? Kranówka!

Miejskie Wodociągi i Kanalizacji w Kołobrzegu rozpoczęły kampanię pod hasłem: „Pij kołobrzeską kranówkę”. Jak wynika z badań, kołobrzeska woda ma bardzo dobrą jakość, spełnia wszystkie wymagania, jest świeża, smaczna i badana codziennie.

To pierwsza taka kampania miejskich wodociągów od wielu lat. Jej celem jest propagowanie picia wody z prosto z kranu lub ze specjalnych dystrybutorów. Jeden z nich został zaprezentowany podczas konferencji prasowej promującej akcję. Takie urządzenia mogą pojawić się już wkrótca także w innych spółkach miejskich, urzędach czy przedszkolach i szkołach. Od prawie dwóch dekad na terenie miasta miejskie wodociągi przeprowadzają modernizacje sieci wodociągowych, co w znacznym stopniu poprawiło jakość wody do spożycia.

Woda, która płynie w kołobrzeskich kranach pochodzi z wód podziemnych, które stanowią wody holoceńsko-plejstoceńskie. Kluczowe ujęcia wody charakteryzują się wyjątkowym położeniem geograficznym oraz szczególnymi walorami środowiska naturalnego co bezpośrednio wpływa na jakość wody. Picie kołobrzeskiej kranówki oprócz tego, że posiada aspekty zdrowotne, bardzo dobrze wpisuje się w politykę ekologiczną miasta.

Zdarzało się nam przebywać już w innych miastach, gdzie woda z kranu ma wyraźny posmak chloru i przygotowana z niej np. herbata czy kawa nie nadaje się do picia. W tym celu trzeba było kupić wodę butelkowaną. Tymczasem u nas nie ma potrzeby kupować wody pitnej w plastikowych butelkach, bo równie dobrą, wręcz źródlaną mamy po prostu w kranie. Odpocznie i portfel i środowisko naturalne, bo plastikowe butelki po opróżnieniu nie wylądują na wysypisku – cieszą się kołobrzeżanie.

Stacja uzdatniana wody w Bogucinie jest największą stacją w całym naszym powiecie. Wraz z pobliską stacją w Rościęcinie tworzą ujęcie wody Bogucino-Rościęcino zasilające w wodę miasto Kołobrzeg, a także gminy Kołobrzeg, Gościno, Siemyśl, oraz część gminy Dygowo. W szczycie sezonu do sieci podawanej jest niemal o połowę więcej wody niż poza sezonem letnim. Nasza woda ujmowana jest z 18 studni głębinowych. Jest to woda podziemna. Cała praca ujęcia wspomagana jest panelami fotowoltaicznymi. Około 1/4 zapotrzebowania ujęcia jest pokrywana właśnie z tego źródła. Pobrana woda musi następnie przejść cały proces oczyszczania tzw. uzdatniana. Na terenie laboratorium znajdującego się w Zakładzie uzdatniana wody w Bogucinie, potwierdza się jakość, którą potem mamy w kranie. Wyniki badań wody możemy śledzić na bieżąco na stronie internetowej miejskich wodociągów mwik.kolobrzeg.pl.

Jolanta Wiatr
Fot. Pixabay – zdjęcie ilustracyjne

Miejsce na Twoją reklamę!

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Opublikuj post: