
Pani Krystyna z Brzegu na początku stycznia tego roku jechała z Jeleniej Góry do Łodzi z przesiadką we Wrocławiu. Na dworcu w Jeleniej Górze kupiła bilet ulgowy, który jej przysługuje, ponieważ jest osobą niepełnosprawną – chodzi o kulach i niedowidzi. Zniżka na bilet w jej przypadku wyniosła 94 proc, więc bilet nie był drogi.
Podróż odbyła się pociągami Intercity. Już w Jeleniej Górze pani Krystyna zgłosiła konduktorowi, że jest osobą niepełnosprawną i że będzie miała mało czasu na przesiadkę we Wrocławiu, a konduktorka zgłosiła to do Wrocławia. Po przyjeździe na miejsce, na panią Krystynę, przed wagonem, którym podróżowała czekało dwóch pracowników PKP. Pomogli jej wysiąść, wzięli walizkę, zaprowadzili do windy, a później na właściwy peron. Poczekali z panią Krystyną na pociąg relacji Wrocław – Białystok, a kiedy pociąg nadjechał, zaprowadzili ją do specjalnego wagonu Combo, przestronnego i dostępnego nawet dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. W przedziale, którym podróżowała pani Krystyna przewidziano także miejsce dla opiekuna osoby niepełnosprawnej.
Podczas dalszej podróży, do wagonu pani Krystyny kilkakrotnie zaglądali konduktorzy, sprawdzając, czy niczego nie potrzebuje i czy dobrze się czuje. Po przyjeździe do Łodzi, pani Krystyna została odprowadzona przez konduktorów na postój taksówek. Cała podróż była bardzo przyjemna. Pani Krystyna do tej pory rzadko podróżowała pociągiem, ale ostatnia przygoda nastawiła ją bardzo optymistycznie.
Pani Krystyna twierdzi również, że jeśli pociąg ma opóźnienie, a my mamy przesiadkę, to nie należy się martwić, bo drugi pociąg poczeka z odjazdem na przyjazd pierwszego, opóźnionego pociągu.
PKP Intercity odebrało pierwsze 4 z 60 wielofunkcyjnych wagonów COMBO w 2021 roku. Z pojazdów o podwyższonym standardzie pasażerowie korzystają na wielu popularnych trasach. Wagony są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wagony typu 111A-30 COMBO są pierwszymi takimi pojazdami w Polsce. To wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie, w których zadbano o odpowiednie wyciszenie wnętrza, wymieniono wózki jezdne na nowe typu 25AN4, wydzielono przedziały rodzinne, przedział dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózku. W pojeździe znalazła się też część bez przedziałowa i przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery.
Wagony COMBO posiadają liczne udogodniania dla osób z niepełnosprawnościami. Znajduje się w nich specjalny przedział dla dwóch osób z tej grupy pasażerów oraz dwóch opiekunów. Przedział posiada dwa pełnowymiarowe fotele oraz dwa miejsca na wózek inwalidzki z trójpunktowymi pasami bezpieczeństwa, przyciski SOS, panel indywidualnego sterowania oświetleniem i klimatyzacją, indywidualne stoliki oraz dużą śmietniczkę. Rampa pozwoli osobom poruszającym się na wózku bezpiecznie wjechać do wagonu. Wagony posiadają automatyczne drzwi przedziałowe oraz bezprogowe podłogi ułatwiające poruszanie się. Wszystkie piktogramy są przetłumaczone w alfabecie Braille’a. Pojazdy posiadają również kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze i przyciski, umieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach. Toaleta jest przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach.
PKP Intercity planuje zintensyfikować działania na rzecz tej grupy pasażerów, czego wyrazem jest przystąpienie przewoźnika do programu Dostępność Plus. Program koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli. Poprzez podpisanie porozumienia przewoźnik zobowiązuje się do poszerzania swoich działań na rzecz osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami, czy seniorów.
Opr. Agnieszka Michalska
Fot. Pixabay