Oszustwo „na telefon”

Szczególnie nieodporni na coraz bardziej wyrafinowane metody oszustów są seniorzy, dlatego muszą być szczególnie ostrożni, by nie wpaść w pułapkę i nie stracić  pieniędzy. Tak jak kilka dni temu pewna starsza mieszkanka Kołobrzegu. Piszemy o tym, by ostrzec innych.

Wszystko zaczęło się od krótkiej wiadomości: hej mamo, napisz do mnie natychmiast, potrzebuję twojej pomocy. Mój telefon się zepsuł. Pisz na WhatsAppa: +48 [numer telefonu]”. Oszust, udając syna kobiety, poinformował ją, że jego telefon uległ awarii, w wyniku czego nie ma on obecnie dostępu do konta bankowego. Następnie poprosił „matkę” o pomoc, miał być nią pilny przelew na opłacenie rachunków oraz zakup nowego urządzenia. „Syn” prosił kobietę, aby wykonała przelew natychmiast, nie dając jej czasu na zastanowienie i refleksję, że połączenie wykonano z nieznanego jej numeru telefonu. Starsza kobieta, przekonana, że pomaga swojemu synowi,  natychmiast przelała żądaną sumę pieniędzy. Dopiero po pewnym czasie zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa.

Przestępca, wykorzystując emocje i zaufanie, zdołał wyłudzić od niej 3000 złotych. Tak właśnie działają cyberoszuści, to coraz częstsza metoda działania przestępców. Podszywają się pod bliskich potencjalnych ofiar, a kontaktują się z nimi przez SMS-y lub komunikatory i proszą o szybkie wsparcie finansowe. W swoim przestępczym działaniu wykorzystują stres, pośpiech i emocjonalny szantaż, by jak najszybciej zdobyć pieniądze. Jak się przed tym obronić?

Kołobrzescy policjanci, którzy już wielokrotnie mieli do czynienia z z podobnymi przypadkami podpowiadają, że wystarczy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

– Zawsze zachowujcie czujność, gdy ktoś prosi was o pieniądze, nawet jeśli wiadomość wygląda na wiarygodną. Nigdy nie klikajcie w podejrzane linki przesyłane SMS-em lub przez komunikatory. Nie logujcie się do bankowości internetowej przez linki z wiadomości. W przypadku próśb o przelew, kod BLIK lub inną formę płatności – zadzwońcie do tej osoby i upewnijcie się, że to rzeczywiście ona. Zawsze dokładnie sprawdzajciedane transakcji przed zatwierdzeniem – zwróćcie uwagę, komu i gdzie mają zostać przesłane środki – radzą.

Wszelkie podejrzane SMS-y z linkami można zgłaszać na stronie CERT Polska, korzystając z funkcji „Przekaż”, albo przesłać je bezpośrednio na numer 799 448 084.

Jolanta Wiatr

Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Miejsce na Twoją reklamę!

guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Opublikuj post: