
„Pomarańczowy kwiecień” to inicjatywa, której celem jest edukacja społeczna, wsparcie osób po amputacji kończyn, budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów dotyczących życia z niepełnosprawnością. Ważny jest również, by temat amputacji był bardziej obecny w debacie publicznej i świadomości społecznej, bo dotyczy on coraz większej liczby osób.
Każdego roku w Polsce przeprowadza się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy amputacji. Najczęstszymi przyczynami są choroby przewlekłe, jak cukrzyca, choroby onkologiczne i choroby naczyń krwionośnych, które mogą prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia tkanek i konieczności usunięcia dotkniętych obszarów. Na kolejnym miejscu są amputacje urazowe i po wypadkach.
Jednak mimo rosnącej liczby wykonywanych amputacji, nadal za mało mówi się w przestrzeni publicznej na temat wyzwań oraz barier społecznych i emocjonalnych, z jakimi mierzą się osoby po utracie kończyn. Aby poprawić tą sytuację rok temu pojawił się pomysł na świętowanie Pomarańczowego Kwietnia, którego inicjatorami są Fundacja Poland Business Run i Fundacja Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu. Po sukcesie zeszłorocznej edycji, akcja wróciła także w tym roku z jeszcze większą energią i skalą pomocy.
Fundacja „Poland Business Run” organizuje największą charytatywną sztafetę biznesową, której beneficjentami są osoby z niepełnosprawnością ruchową i po mastektomii. W ciągu 13 lat udało im się pomóc dofinansować protezy, wózki, rehabilitacje czy wsparcie psychologiczne dla 1152 potrzebujących osób. Natomiast Fundacja „Znowu w Biegu” prowadzi pierwsze w Polsce centrum rehabilitacji dla pacjentów po utracie kończyn, a od 2021 r. zajmująca się również rehabilitacją kobiet po mastektomii.
– Wprowadzając Pomarańczowy Kwiecień do Polski w 2024 roku chcieliśmy rozpocząć szerszą dyskusję na temat potrzeb osób stających w obliczu amputacji. Poprzez organizację różnorodnych wydarzeń i aktywności, już po raz drugi będziemy mogli zapewnić edukację oraz integrację społeczną osób po amputacji. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie świadomości społecznej na temat wyzwań związanych z niepełnosprawnością oraz pozbycie się istniejących, często krzywdzących stereotypów – mówiła rozpoczynając tegoroczną edycję akcji Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji „Poland Business Run”.
W trakcie akcji przygotowano wiele wydarzeń związanych właśnie z amputacją i większym zrozumieniu osób, które są po amputacji. Wśród wydarzeń znalazły się m.in.: „Base Camp” w Zamku Królewskim w Niepołomicach, Basen dla osób po amputacji w Krakowie. warsztaty pierwszej pomocy w Krakowie, wycieczka górska w Pieniny czy webinar z paralimpijczykiem po amputacji.
Andrzej Koenig, ociemniały
Fot. Frepik