W środę, 19 marca 2025 bieżącego roku, w siedzibie KSONiS w Jeleniej Górze odbyło się pierwsze po powodzi spotkanie tematyczne członków zrzeszonych organizacji.

Salę wypełniło ponad 30 osób, a obraz był przekazywany, za pomocą internetowego komunikatora ZOOM, do domów kolejnych kilkudziesięciu osób. Tę możliwość daje nam, mówi wiceprezes KSONiS, Stanisław Marek, światłowodowe łącze internetowe, które ułatwia nasze kontakty ze światem.
Środowe spotkanie było poświęcone chorobom serca, a gośćmi byli lekarze kardiolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Kotliny Jeleniogórskiej : dr Adam Janczewski i dr Radomir Perdek. Mówiono o symptomach zmian zachodzących w naszym sercu z biegiem lat, o problemach z nad i niedociśnieniem, o wielolekowości, a także o zdrowym stylu życia.
Dr Janczewski jest jedynym specjalistą w miejscowym szpitalu, który zajmuje się wszczepianiem rozruszników serca, cardioverterów i innych urządzeń zabezpieczających pracę naszej organicznej pompy, jaką jest serce.
Uczestnikom spotkania okazano kilka rodzajów takich urządzeń, które właściwie w pewnych przypadkach są jedynymi urządzeniami ratującymi życie. Rocznie dr Janczewski przeprowadza około 300 zabiegów wszczepienia rozruszników, a sam zabieg trwa około godziny, w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent ma zupełną świadomość tego, co dzieje się na sali operacyjnej.
Stosowane urządzenia zdaniem dr Janczewskiego są produktem XXI wieku, czyli szczytem technologii medycznych, a ilość komplikacji po zabiegowych jest minimalna. Zatem nie ma się czego bać, bo w niektórych przypadkach, gdy nasze serce nie dostarcza właściwej ilości energii elektrycznej, jest to jedyny ratunek dla naszej dalszej egzystencji.
Dr Perdek prowadzący gabinet kardiologiczny mówił głównie o przypadkach pacjentów starszych, o konieczności regularnego pomiaru ciśnienia i regularnym przyjmowaniu przepisanych leków. Zalecał także cierpliwość przy wyznaczaniu kolejnych wizyt w gabinecie kardiologicznym. Nie każdy przypadek wymaga co miesięcznej w nim obecności pacjenta i dlatego okresy kilkumiesięczne, a nawet półroczne w oczekiwaniu na kolejną wizytę mają swoje medyczne uzasadnienie.
Mówiono też o potrzebie odpowiedniej diety, stałych porach posiłków i zdecydowanie zalecano choćby minimalny ruch na świeżym powietrzu.
Pytań do lekarzy było bardzo wiele, a problem chorób serca w Kotlinie Jeleniogórskiej zasługuje na szczególną uwagę władz Miasta i Starostwa Karkonoskiego, których zadaniem jest również opieka zdrowotna mieszkańców.
Temat jest na tyle istotny, że zebrani jednogłośnie potwierdzili chęć założenia organizacji pozarządowej, pod nazwą Karkonoskiego Towarzystwa Kardiologicznego – KTK. Towarzystwo to będzie się koncentrowało na poprawie świadomości i wiedzy o chorobach serca, propagowaniu i organizowaniu zdrowego trybu życia i na działaniach na rzecz dostępności do usług medycznych.
Spotkanie prowadził Stanisław Schubert, Społeczny Rzecznik Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów Ziemi Jeleniogórskiej.
Organizatorem spotkania dla wszystkich członków stowarzyszeń skupionych wokół KSONiS było Centrum Edukacji Zdrowotnej Vita.
Następne spotkanie przygotowuje Karkonoski Klub Seniora i Wolontariusza odbędzie się w świetlicy KSONiS, 2 kwietnia bieżącego roku o godzinie 14.00 i poświęcone będzie bezpieczeństwu mieszkańców w świetle zagrożeń zewnętrznych. Spotkanie jak zwykle będzie otwarte dla wszystkich, a chcąc oglądać relację na żywo, można też skorzystać z łącza internetowego. W tym celu należy do dnia 31 marca br. (wtorek) zwrócić się do KSONiS na e-mail biuro@kson.pl, z prośbą o przysłanie loginu.
ABM



