
Podróżowanie z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT dla osób z niepełnosprawnościami
Polskie Linie Lotnicze LOT dokładają wszelkich starań, aby każda podróż była komfortowa i dostosowana do potrzeb pasażerów, niezależnie od ich indywidualnych wymagań. Chcemy również, aby nasi podróżni byli w pełni świadomi przebiegu swojej podróży. Dlatego na każdym jej etapie oferujemy szeroki zakres pomocy.
Etap 1: Zakup biletu
Nieustannie dostosowujemy naszą stronę internetową, aby była jak najbardziej dostępna dla wszystkich użytkowników. PLL LOT dąży do tego, aby pasażerowie otrzymali jak najszerszy zakres informacji na temat swojej podróży i byli odpowiednio przygotowani.
W razie jakichkolwiek pytań nasi podróżni mogą liczyć na całodobowe wsparcie poprzez infolinię oraz kanały pisemne, takie jak WhatsApp czy Messenger. Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej LOT.com, gdzie szeroko opisujemy kwestie związane z bagażem, usługami dla osób z niepełnosprawnościami oraz udogodnieniami na pokładzie.
Warto pamiętać, że niektóre usługi wymagają wcześniejszego zgłoszenia:
- Usługa asysty na lotnisku oraz przewóz własnego wózka powinny być zgłoszone co najmniej 48 godzin przed wylotem.
- Formularz medyczny, jeśli jest wymagany do podróży, należy uzyskać wcześniej, aby uniknąć problemów na ostatnią chwilę.
- Podróż z psem asystującym wymaga zgłoszenia przez formularz na stronie LOT.com, wraz z dołączeniem odpowiednich dokumentów. Zgłoszenie powinno nastąpić najpóźniej 48 godzin przed wylotem.
- Zamówienie wózka pokładowego (dla pasażerów wymagających wsparcia w przemieszczeniu się do toalety) należy zgłosić najwcześniej 5 dni, ale nie później niż 2 dni przed podróżą. Usługa ta jest dostępna na krótkich trasach po wcześniejszym zamówieniu
Etap 2: Pobyt na lotnisku
Pasażerowie nie muszą przedstawiać PLL LOT żadnych dokumentów potwierdzających niepełnosprawność. Na lotnisku mogą skorzystać z zamówionej wcześniej asysty specjalnej, dostosowanej do ich indywidualnych potrzeb.
Warto zastanowić się, czy pasażer jest w stanie samodzielnie wejść po schodach do samolotu i dotrzeć do swojego miejsca. Nie zawsze dostępny jest rękaw prowadzący bezpośrednio do drzwi maszyny.
Rekomendujemy zapoznanie się z informacjami na stronach internetowych lotnisk, z których pasażer będzie korzystał, ponieważ sposób realizacji asysty specjalnej może się różnić w zależności od portu lotniczego. Należy sprawdzić, jak zamówić asystę na danym lotnisku oraz gdzie na nią czekać.
Pasażer powinien także pamiętać, że:
- Asysta specjalna na lotnisku może odbywać się na wózku lotniskowym, a jego własny wózek zostanie załadowany do luku bagażowego.
- Nie każda asysta specjalna polega na przewożeniu pasażera na wózku – jeśli osoba nie ma trudności z chodzeniem, ale potrzebuje pomocy np. z powodu wady wzroku czy słuchu, powinna zgłosić swoje potrzeby pracownikowi asysty.
Etap 3: Na pokładzie
Im więcej informacji pasażer przekaże nam podczas rezerwacji lub w kontakcie telefonicznym bądź pisemnym, tym lepiej będziemy mogli przygotować się do podróży i zadbać o jego komfort.
Warto pamiętać, że obowiązują międzynarodowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa:
- Załoga pokładowa nie może karmić pasażera, podawać mu leków ani pomagać w korzystaniu z toalety.
Oferujemy jednak pomoc w zakresie:
- pokrojenia posiłku,
- otwarcia opakowań,
- zaprowadzenia do toalety i objaśnienia jej funkcjonalności,
- pomocy z bagażem podręcznym.
Załoga nie może podnosić ani przenosić pasażera, ponieważ zabraniają tego przepisy.
Jeśli pasażer wie, że nie będzie w stanie samodzielnie zjeść posiłku czy skorzystać z toalety, powinien podróżować z osobą asystującą. Naszym priorytetem jest, aby pasażer podróżował w towarzystwie bliskiej osoby, dlatego przydzielamy miejsca obok siebie bez dodatkowych opłat.
Ważne jest również uwzględnienie potrzeby zabrania sprzętu medycznego. Na LOT.com znajduje się szczegółowa lista sprzętu, który można przewozić i używać podczas lotu. W przypadku urządzeń takich jak koncentrator tlenu konieczne jest zaświadczenie lekarskie. Baterie sprzętu medycznego muszą być naładowane na 150% czasu trwania lotu, ponieważ na pokładzie nie oferujemy dostępu do prądu stałego.
Pasażerowie, którzy zamówili asystę specjalną, wchodzą na pokład jako pierwsi. Jednak przy opuszczaniu samolotu prosimy, aby zaczekali, aż inni pasażerowie opuszczą pokład. Pozwoli to załodze i asyście specjalnej sprawnie odnaleźć osoby wymagające pomocy, co zapewni komfortowy przebieg obsługi. Asysta odprowadzi pasażera do odpowiedniego miejsca i pomoże odebrać bagaż czy wózek.
Podróżuj z LOT – jesteśmy dla Ciebie!
Zachęcamy do korzystania z naszych usług i podróżowania na pokładach LOT-u. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez kanały pisemne. Jesteśmy tutaj, aby pomóc!
