
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przygotowało projekt ustawy zakładający, że okresy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia będą wliczały się do stażu pracy, a Stały Komitet Rady Ministrów go przesłał do dalszych prac. Do tej pory liczyły się tylko lata przepracowane „na etacie”. To ważna zmiana dla milionów pracownic i pracowników w Polsce.
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami umowy zlecenia oraz okres prowadzenia działalności gospodarczej nie wliczają się do stażu pracy. Oznacza to, że osoba pracująca przez kilka czy kilkanaście lat wyłącznie na umowie zlecenie ma w świetle prawa niższy staż pracy, niż osoba zatrudniona na etacie np. od roku.
W ocenie MRPiPS jest to niesprawiedliwe, a przyjęty właśnie przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt ma na celu wyrównanie szans w dostępie do niektórych świadczeń pracowniczych – jak prawo do dłuższego urlopu czy nagród jubileuszowych, ale też do stanowisk wymagających potwierdzonego doświadczenia zawodowego.
Zgodnie z projektem do okresu zatrudnienia wliczane będą: okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą taką działalność, okresy: wykonywania umowy zlecenia lub o świadczenie usług, wykonywania umowy agencyjnej, pozostawania osobą współpracującą z ww. osobami, pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych, przebyty za granicą okres innej niż zatrudnienie działalności zarobkowej oraz okres zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, za który zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Wymienione okresy co do zasady będą potwierdzane zaświadczeniami wydanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Okresy zatrudnienia niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS oraz okresy innej niż zatrudnienie pracy zarobkowej za granicą będą z kolei potwierdzane na zasadach ogólnych reguł dowodowych czyli to na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia.
Projekt MRPiPS przewiduje, że nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2026 r. Odpowiednio długie vacatio legis jest niezbędne, by pracodawcy mieli czas na m.in. ustalenie stażu pracy poszczególnych pracowników w świetle nowych przepisów, na dokonanie związanych z tym obliczeń, wprowadzenie ewentualnych zmian w przepisach zakładowych.
Andrzej Koenig, ociemniały
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne