ZUS proponuje rehabilitację

Każda osoba dzięki turnusowi rehabilitacyjnemu może zwiększyć szansę na powrót do aktywności zawodowej po chorobie oraz zapobiec utracie zdolności do pracy. Dlatego jeżeli jesteś zagrożony długotrwałą utratą zdolności do pracy, to możesz skorzystać z programu rehabilitacji leczniczej realizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Z tego programu mogą skorzystać osoby zgłoszone przez pracodawców do ubezpieczenia chorobowego, którym grozi całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy, ponadto te które mają prawo do zasiłku chorobowego bądź świadczenia rehabilitacyjnego. Oferta ZUS-u nie dotyczy dzieci, emerytów bądź osób, którym Zakład przyznał na stałe rentę z tytułu niezdolności do pracy.
 
Rehabilitacja lecznicza jest finansowana przez ZUS i nie jest tym samym co lecznictwo uzdrowiskowe finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Ośrodki rehabilitacyjne w Polsce, które na podstawie umowy z ZUS-em  prowadzą rehabilitację leczniczą nie muszą być sanatoriami.

Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (wniosek PR-4) dostępny jest na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wniosek taki będzie zasadny, gdy np. lekarz orzecznik ZUS stwierdzi taką potrzebę w ramach kontroli zwolnienia lekarskiego lub gdy wnioskuje się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. W imieniu osoby będącej na zwolnieniu lekarskim wniosek do ZUS-u może też wysłać lekarz prowadzący (lekarz pierwszego kontaktu). Oprócz wniosku potrzebna jest dokumentacja, potwierdzająca dolegliwości oraz opinia czy rekonwalescencja przyczyni się do odzyskania zdolności do pracy przez ubezpieczonego. Jeśli ZUS wyda orzeczenie o terminie i miejscu rehabilitacji, to ubezpieczony otrzyma „Zawiadomienie o skierowaniu”.

Koszty pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym w całości pokrywa ZUS. Chodzi o opłaty związane z leczeniem, zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz kosztami transportu najtańszym środkiem transportu. Rehabilitacja trwa zwykle 24 dni, a okres ten może być wydłużony jeśli lekarz lub ordynator ośrodka uzna, że pacjent wymaga dłuższego leczenia. Po zakończonej kuracji w ośrodku pacjent otrzymuje kartę informacyjną z jej przebiegu oraz informację o stanie zdrowia.

ZUS nie dysponuje własnymi ośrodkami rehabilitacyjnymi. Podpisuje natomiast umowy z konkretnymi placówkami, które specjalizują się w takiej działalności. Jak informuje ZUS obecnie w kraju jest kilkadziesiąt ośrodków, głównie w Bieszczadach, miejscowościach nadmorskich oraz w centralnej Polsce. W przypadku większości schorzeń rehabilitacja lecznicza na którą kieruje ZUS, odbywa się stacjonarnie czyli na zasadzie całodobowego pobytu w ośrodku. W tej formule leczy się m.in. narządy ruchu, układ krążenia, układ oddechowy, schorzenia psychosomatyczne czy schorzenia onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego.

Program rehabilitacji leczniczej jest ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje badania, fizjoterapię ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii, oddziaływania psychologiczne oraz edukację zdrowotną.

Wszystkie osoby, które są zagrożone długotrwałą utratą zdolności do pracy i są zainteresowane skorzystaniem z programu rehabilitacji leczniczej realizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapraszamy do składania wniosków do Oddziałów ZUS. Więcej informacji oraz wzór wniosku do pobrania znajduje się na stronie Zakładu.
Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Andrzej Koenig, ociemniały
Fot: Pixabay

Miejsce na Twoją reklamę!

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Opublikuj post: