
Opieka społeczna w Kołobrzegu uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na nowe usługi w kołobrzeskim Centrum Usług Społecznych. Dzięki tej inicjatywie wiele osób niepełnosprawnych oraz seniorów, którzy nie do końca radzili sobie z codziennością, uzyska realne wsparcie.
Celem tego pilotażowego projektu, który ma być realizowany przez prawie trzy lata – do końca czerwca 2027 roku – jest poszerzenie oferty usług społecznych, dostępnych dla mieszkańców miasta, potrzebujących pomocy, a także wsparcie procesu tworzenia Centrum Usług Społecznych w Kołobrzegu.
Zaplanowano już objąć podobnym wsparciem minimum 1300 mieszkańców miasta, w tym około 925 kobiet oraz przynajmniej 130 osób z niepełnosprawnościami, w tym 90 kobiet. W ramach projektu wyodrębniono trzy wiodące zadania m.in. przebudowę strefy wejścia do placówki i miejsca obsługi mieszkańców z dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz podstawowe doposażenie stanowisk pracy dla organizatora usług społecznych, koordynatorów indywidualnych planów usług społecznych i organizatorów społeczności lokalnej.
Kolejne, drugie zadanie to wdrożenie usług społecznych dla uczestniczek i uczestników z grup docelowych projektu w tym te najbardziej oczekiwane usługi w zakresie profilaktyki tj. rehabilitacji dla seniorów, mobilny podolog i fryzjer, usługi porządkowe – w tym mycie okien, mycie nagrobków na kołobrzeskim cmentarzu, usługi asystencji osobistej, dostęp do specjalistycznego poradnictwa psychologicznego, terapię rodzinną, warsztaty z profilaktyki współczesnych uzależnień dla dorosłych i młodzieży, warsztaty efektywnego gospodarowania budżetem domowym, mediacje w rodzinie z konfliktem, indywidulane konsultacje seksuologiczne, indywidualne poradnictwo pedagogiczne, a także opieka wytchnieniowa realizowana w trzech formach: wsparcie w miejscu zamieszkania, pobyt dzienny osoby niesamodzielnej w placówce, pobyt całodobowy osoby niesamodzielnej w placówce. Ponadto zaplanowano zakup sprzętu rehabilitacyjnego z przeznaczeniem na prowadzenie wypożyczalni tego sprzętu. Jednym z ważniejszych wydarzeń w projekcie będzie przeprowadzenie aktualizacji diagnozy potrzeb i potencjału społeczności lokalnej.
Natomiast zadanie trzecie polega na wdrożeniu usług społecznych z zakresu organizowania społeczności lokalnej dla zainteresowanych z tzw. grup docelowych oraz ich otoczenia m.in. poprzez organizowanie spotkań integracyjnych np. Dzień Sąsiada, tradycje świąteczne, Dzień Dziecka itp. Zorganizowane zostaną także działania wspierające kampanie prozdrowotne, np. Biała Niedziela w Centrum Usług Społecznych w Kołobrzegu, promocja zdrowego trybu życia i odżywiania się, pierwsza pomoc przedmedyczna.
Projekt ten jest skierowany do pięciu grup docelowych. Pierwszą taką grupą są mieszkańcy miasta, potrzebujący wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym ze względu na wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność. Druga grupa docelowa to kołobrzeżanie, którzy sprawują opiekę nad osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Trzecia grupa to osoby z niepełnosprawnościami, którzy potrzebują systematycznych i specjalistycznych usług asystenckich oraz minimum dwóch asystentów osobistych. Kolejna grupa docelowa to członkowie rodzin biologicznych, zastępczych oraz adopcyjnych wraz z dziećmi, w szczególności doświadczający trudności opiekuńczo wychowawczych. I wreszcie piąta grupa docelowa, którą postanowiono objąć szczególnym wsparciem to osoby starsze w wieku powyżej 60 lat.
Jolanta Wiatr
Fot. Pixabay