Powikłania cukrzycowe narządu wzroku

Cukrzyca to choroba, która wpływa na cały organizm, w tym także na zdrowie oczu.. Dlatego regularne badania wzroku, kontrola poziomu cukru we krwi oraz zdrowy styl życia są kluczowe dla ochrony wzroku u osób z cukrzycą.

Powikłań cukrzycowych jest wiele, a jednym z mniej znanych, ale bardzo poważnych powikłań cukrzycy są problemy ze wzrokiem. Choroba może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych w całym organizmie, w tym w oczach. Może to prowadzić do retinopatii cukrzycowej, zaćmy, jaskry czy obrzęku plamki żółtej.
Retinopatia cukrzycowa powstaje kiedy drobne naczynia krwionośne w siatkówce ulegają uszkodzeniu. Może to prowadzić do wycieków krwi, powstawania mikroaneuryzmów (mikrotętniaków) i obrzęku siatkówki. W zaawansowanych stadiach dochodzi do odklejenia siatkówki oraz utraty wzroku. W przypadku progresji choroby może dojść do rozmycia widzenia lub pojawienia się ciemnych plam w polu widzenia. W zaawansowanych przypadkach konieczne są zabiegi, takie jak laseroterapia lub zastrzyki, które hamują rozwój patologicznych naczyń.

Drugie powikłanie to zaćma czyli zmętnienie soczewki oka, która u osób z cukrzycą występuje znacznie częściej. Leczenie w tym przypadku polega na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką.

Cukrzyca zwiększa także ryzyko rozwoju jaskry, choroby charakteryzującej się wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wysokie ciśnienie może uszkadzać nerw wzrokowy, co prowadzi do postępującego pogarszania się widzenia. Leczenie obejmuje stosowanie kropli do oczu, które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe, a w niektórych przypadkach konieczne są zabiegi laserowe lub operacyjne.
Natomiast obrzęk plamki żółtej jest częstym powikłaniem retinopatii cukrzycowej. Powoduje on nagromadzenie płynu w centralnej części siatkówki, co prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku. Objawy tego schorzenia obejmują trudności w czytaniu, widzenie zniekształceń prostych linii oraz rozmycie obrazu w centralnej części pola widzenia. Leczenie obrzęku plamki obejmuje zastrzyki lub sterydy podawane bezpośrednio do oka, a także laseroterapię w celu uszczelnienia przeciekających naczyń krwionośnych.

Choroby narządu wzroku będące powikłaniami cukrzycowymi nie muszą od początku dawać jakiś widocznych objawów lub znaków, że coś się dzieje ze wzrokiem. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań wzroku. W miarę postępu choroby mogą pojawić się następujące symptomy: rozmycie obrazu, pogorszenie widzenia nocą, światłowstręt, pojawianie się ciemnych plam lub mroczków w polu widzenia, a także nagła utrata wzroku. Jeśli jednak zauważymy którykolwiek z tych objawów, skonsultujmy się z okulistą jak najszybciej.

Wczesne wykrycie zmian może zapobiec poważnym powikłaniom. Kluczowym dla ochrony oczu u cukrzyków Jest utrzymywanie poziomu cukru we krwi w granicach normy. Wysoki poziom glukozy przyspiesza uszkodzenia naczyń krwionośnych w oczach. W przypadkach retinopatii cukrzycowej lub obrzęku plamki żółtej stosuje się również zastrzyki hamujące wzrost patologicznych naczyń krwionośnych.

Aby unikać jak najdłużej powikłań cukrzycowych wskazana jest Zdrowa dieta bogata w warzywa, owoce, orzechy i ryby. Pomocną w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i poprawie krążenia jest regularna aktywność fizyczna.
Andrzej Koenig, ociemniały
Fot. Pixabay

Miejsce na Twoją reklamę!

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Opublikuj post: