
To piękny gest, który pomaga osobom walczącym z chorobą odzyskać nie tylko włosy, ale także nadzieję i uśmiech. Ta wyjątkowa forma wsparcia – dostępna jest niemal dla każdego i o ogromnym znaczeniu.
Utrata włosów to jedno z najbardziej widocznych i bolesnych skutków ubocznych leczenia onkologicznego. Dla wielu pacjentów i pacjentek, szczególnie kobiet i dzieci jest to nie tylko zmiana fizyczna, ale także emocjonalne obciążenie, które potęguje poczucie choroby. Oddanie włosów na peruki to prosty, a zarazem głęboko poruszający gest solidarności, który może dać drugiemu człowiekowi coś bezcennego – poczucie normalności, godności i siłę do walki.
Oto kilka powodów, dla których warto to zrobić:
- Utrata włosów w wyniku chemioterapii czy radioterapii jest dla wielu osób bolesnym doświadczeniem, które dodatkowo pogłębia poczucie choroby i obniża samoocenę.
- Peruka z naturalnych włosów może pomóc odzyskać poczucie normalności i pewności siebie.
Tworzenie realnej pomocy
- Włosy naturalne są najlepszym materiałem do tworzenia peruk – są bardziej komfortowe i realistyczne w porównaniu do syntetycznych.
- Peruki z naturalnych włosów są drogie, dlatego ich darowanie osobom potrzebującym może znacznie odciążyć finansowo chorych i ich rodziny.
Prosty sposób na okazanie empatii
- Włosy rosną – dla wielu osób jest to odnawialny zasób. Oddanie ich jest prostym, ale znaczącym gestem, który nie wymaga dużego wysiłku, a może przynieść komuś radość i wsparcie.
Promowanie społecznej świadomości
- Oddawanie włosów zwiększa świadomość na temat wyzwań, z jakimi mierzą się osoby chore onkologicznie, i zachęca innych do podobnych gestów.
Czujesz, że robisz coś dobrego
- Oddanie włosów to okazja, by zrobić coś wyjątkowego dla kogoś w trudnej sytuacji. To gest, który może mieć głębokie, pozytywne znaczenie zarówno dla darczyńcy, jak i obdarowanego.
Jak można oddać włosy?
Włosy powinny być zdrowe, bez trwałej ondulacji, nie farbowane, umyte bez odżywki, splecione w warkocze; Długość włosów do oddania zwykle musi wynosić co najmniej 35 cm; Włosy można przekazać fundacjom, organizacjom pozarządowym, np. Fundacji Przyjaźni WeGirls, Fundacji Herosi, Fundacji Rak’n’Roll w ramach akcji „Daj włos!”.
Renata Bech
Fot. Renata Bech