
Co roku jednym ze sposobów na obniżenie podatku jest skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej, która przysługuje podatnikom będącym osobami z niepełnosprawnościami lub podatnikom, którzy mają na utrzymaniu takie osoby, w związku z poniesieniem przez nie wydatków na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania codziennych czynności życiowych.
Zgodnie z Konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych (osób z niepełnosprawnością) z 2008 r. Osoby z niepełnosprawnościami to osoby, które mają długotrwale naruszoną sprawność fizyczną, umysłową, intelektualną lub w zakresie zmysłów, co może, w oddziaływaniu z różnymi barierami, utrudniać im pełny i skuteczny udział w życiu społecznym, na zasadzie równości z innymi osobami.
Obecnie funkcjonująca Ustawa o PIT wyróżnia dwa rodzaje wydatków odliczanych w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Są to wydatki nielimitowane, w przypadku których możliwe odliczenie jest całej kwoty poniesionego wydatku, oraz wydatki limitowane w przypadku których możliwe jest odliczenie kwoty, która uwzględnia „górny” lub „dolny” limit kwotowy. Innymi słowy odliczymy poniesione wydatki tylko do określonej kwoty limitu. Wydatki, które kwotę tą będą przewyższały nie będą podlegały odliczeniu w PIT.
W rozliczeniu za 2024 rok do wydatków nielimitowanych należą m.in. wydatki : poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, poniesione na przystosowanie pojazdów mechanicznych dla potrzeb niepełnosprawnych, poniesione na zakup, naprawę i najem sprzętu rehabilitacyjnego, zakup, naprawę i najem wyrobów medycznych, odpłatny pobyt na turnusie rehabilitacyjnym oraz w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, wydatki poniesione w związku z zabiegami rehabilitacyjnymi lub leczniczo-rehabilitacyjnymi, opieka pielęgniarska w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa, opłacenie tłumacza języka migowego, odpłatny konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.
Druga grupa to wydatki limitowane i w zeznaniu za 2024 rok możemy odliczyć:
- opłacenie przewodników osób niewidomych zaliczonych do I i II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
- utrzymanie przez osoby niewidome oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu psa asystującego,
- używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną,
- pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady, wkłady anatomiczne.
W ramach ulgi rehabilitacyjnej możemy odliczyć również wydatki na leki. W takim przypadku odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł pod warunkiem, że lekarz specjalista stwierdzi, że osoba z niepełnosprawnością ma przyjmować określone lekarstwa stale lub czasowo. Podatnik musi posiadać stosowne zaświadczenie lekarza specjalisty potwierdzające konieczność stosowania przez osobę niepełnosprawną określonych leków.
Ważną informacją jest, że z ulgi rehabilitacyjnej oprócz osób z niepełnosprawnością mogą skorzystać również osoby mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne (współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, teściów, pasierbów, rodziców, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów, synowe), gdy dochód osoby niepełnosprawnej nie przekroczył 21 371,52 zł, które ponoszą wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związanymi z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
Każda osoba, której przysługuje odliczenie od podatku ulgi rehabilitacyjnej podczas wypełniania PIT-37, PIT-36 lub PIT-28 ulgę odliczamy na druku PIT-O.
Przypominamy.Każdego roku w pierwszym kwartale wszyscy podatnicy są zobowiązani do rozliczenia swoich dochodów uzyskanych w poprzednim roku. Od 15 lutego możemy składać zeznania podatkowe za rok 2024. Obowiązek ten musimy zrealizować do 30 kwietnia 2025 r.
Andrzej Koenig, ociemniały
Fot. Pixabay