11 milionów Polaków ma nadciśnienie

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) informuje, że jedną z głównych przyczyn zgonów z powodu chorób układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze i w naszym kraju ma ten problem 11 milionów obywateli. Coraz częściej ten problem dotyka także młodych dorosłych, a nawet dzieci. Dokładnie 17 maja br. Był obchodzony Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego.

Nadciśnienie diagnozowane jest, gdy wartości ciśnienia tętniczego przekraczają 140/90 mmHg w co najmniej dwóch niezależnych pomiarach. Może ono przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Często wykrywane jest przypadkowo – podczas rutynowej wizyty u lekarza lub w czasie diagnostyki innych schorzeń. Nieleczone prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń naczyń krwionośnych, serca, mózgu, nerek i oczu. U osób chorujących na „słodką chorobę” czyli cukrzycę celem leczenia jest osiągnięcie wartości 120-129/70-79 mmHg.

Farmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego należy rozpoczynać, gdy po maksymalnie 3-miesięcznym okresie stosowania leczenia niefarmakologicznego ciśnienie tętnicze wynosi ≥ 130/80 mmHg.

Wśród osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym 90 proc. przypadków to nadciśnienie pierwotne (samoistne), a  jego przyczyny nie są do końca poznane. W pozostałych przypadkach diagnozowane jest nadciśnienie wtórne będące efektem innych chorób, takich jak: cukrzyca, przewlekła choroba nerek, zaburzenia hormonalne, zwężenie aorty czy obturacyjny bezdech senny. Ryzyko zachorowania u  młodych dorosłych i u dzieci wzrasta, gdy w rodzinie występowały choroby układu krążenia, a styl życia oparty jest na braku ruchu, niezdrowej diecie, nadmiernym stresie i używkach.

Nadciśnienie tętnicze przez długi czas nie daje uchwytnych objawów, dlatego bywa nazywane cichym zabójcą (czasami mogą występować niecharakterystyczne dolegliwości, np. ból głowy lub nadmierna męczliwość), ale na ogół prowadzi do niekorzystnych zmian w sercu (np. przerostu mięśnia lewej komory serca, zawału serca, niewydolności serca), mózgu (udaru mózgu), naczyniach krwionośnych i nerkach.

Wiele osób przez lata nie zdaje sobie sprawy z problemu aż do momentu wystąpienia poważnych powikłań i regularne pomiary ciśnienia są więc kluczowe, aby wcześnie wykryć chorobę i zapobiec jej konsekwencjom jak również powikłaniom. Zalecane jest wykonywanie regularnych pomiarów ciśnienia również samodzielnie w domu, najlepiej o stałej porze dnia. Bardzo ważną rolę w walce z nadciśnieniem odgrywa zdrowy styl życia, tj. dieta śródziemnomorska, codzienna aktywność fizyczna i ograniczenie soli oraz używek, które istotnie zwiększają ryzyko nadciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych.

Andrzej Koenig, ociemniały

Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Miejsce na Twoją reklamę!

guest

0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Opublikuj post: