
Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) dają osobom z niepełnosprawnościami niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Większość prowadzą fundacje lub stowarzyszenia. Jednym z nielicznych, który nie jest prowadzony przez organizację pozarządową jest Warsztat Terapii Zajęciowej „Feniks”, którego organem prowadzącym jest Powiatowy Dom Pomocy „Feniks” w Skoczowie.
– Początek działalności naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej przypada na wrzesień 1995 roku, a inicjatorem jego powstania była ówczesna dyrektor PDPS „Feniks” dr Anna Klinik. WTZ funkcjonuje więc w strukturze organizacyjnej naszego Domu od samego początku jego istnienia. Jego działalność jest dedykowana osobom niepełnosprawnym z terenu całego powiatu cieszyńskiego i jest to placówka typu dziennego. Warsztat finansowany jest w 90 procentach ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i w 10 procentach ze środków Powiatu Cieszyńskiego. Udział w zajęciach Warsztatu jest bezpłatny, zapewniamy również transport na zajęcia, ale w przypadku kiedy nasi Uczestnicy mogą dotrzeć do WTZ samodzielnie dopingujemy ich do takiej aktywności – informuje Joanna Wieja Dyrektor Powiatowego Domu Pomocy Społecznej „Feniks” w Skoczowie.
W zajęciach terapeutycznych w skoczowskim WTZ, który w tym roku obchodzi 30-lecie swojej działalności uczestniczy 70 podopiecznych. Jest jednocześnie spora liczba kandydatów, którzy chcieliby dołączyć do społeczności Warsztatu. Przy ul. Sportowej 13 w Skoczowie na uczestników czeka kilka tematycznych pracowni, w których odbywają się różnorodne zajęcia terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnościami.
– Obecnie Warsztat oferuje uczestnikom zajęcia w 12 sprofilowanych pracowniach. W związku z tym wszyscy uczestnicy są rozdzieleni do tych pracowni tj. dwóch pracowni gospodarstwa domowego, dwóch pracowni ogrodnictwa, mas plastycznych, różnorodnych technik artystycznych, krawiectwa, plastyki, ceramicznej, techniki, multimediów i witrażu. Dodatkowo proponujemy aktywność naszym podopiecznym wykraczającą poza to co dzieje się w danej pracowni. Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na rekreację ruchową w której dwa razy w tygodniu każdy z podopiecznych uczestniczy. Warsztat świadczy wsparcie psychologiczne, uczestnicy objęci są treningiem ekonomicznym. Jeżeli sytuacja tego wymaga podopieczni WTZ mogą liczyć na pomoc pracownika socjalnego np. w sprawach urzędowych. Oprócz tego proponujemy zajęcia dodatkowe w grupie perkusyjnej, wokalnej i teatralnej – relacjonuje Sebastian Słonina – Kierownik skoczowskiego WTZ.
W placówce działa również Klub Olimpiad Specjalnych, którego uczestnicy wyjeżdżają na różne zawody sportowe z których przywożą medale, dyplomy czy wyróżnienia. Funkcjonuje również grupa tańca, która wraz z innymi grupami artystycznymi występuje na imprezach zorganizowanych dla rodzin, mieszkańców PDPS „Feniks” oraz na zaproszenie w innych ośrodkach świadczących wsparcie osobom z niepełnosprawnościami.
Jak informują dyrektor PDPS „Feniks” w Skoczowie oraz kierownik WTZ – główne obchody 30-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej planowane są na tegoroczną jesień. Zapewniamy, że na pewno pojawimy się na tym wydarzeniu i przygotujemy z niego relację dla Czytelników naszego portalu.
Andrzej Koenig, ociemniały
Fot. Użyczone/WTZ Skoczów