
Od 30 maja 2025 r. weszła w życie przełomowa nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Dzięki niej każdy świadek zdarzenia może legalnie podać leki ratujące życie, które znajdują się w posiadaniu osoby poszkodowanej – w tym glukagon, niezbędny w leczeniu ciężkiej hipoglikemii.
To rewolucyjna zmiana, która radykalnie zwiększa bezpieczeństwo osób z cukrzycą, szczególnie właśnie dzieci i młodzieży. Glukagon to lek stosowany w stanach ciężkiej hipoglikemii, czyli wtedy, gdy poziom glukozy we krwi spada do niebezpiecznie niskiego poziomu, a osoba traci przytomność lub nie jest w stanie przełykać
Cukrzyca to jedna z „najsłodszych” chorób, która nie boli ale może wyniszczać nasz organizm, a nawet doprowadzić do śmierci. Jest chorobą cywilizacyjną na którą na całym świecie chorują miliony ludzi, a mnóstwo nie wie o tym, że na nią choruje. Często u osób chorujących na cukrzycę mogą występować niedocukrzenia czyli hipoglikemia oraz zbyt wysoki poziom cukru we krwi czyli Hiperglikemia. Wśród osób chorujących na tą „słodką” chorobę dużą grupę stanowią dzieci i młodzież, które mogą doświadczyć gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi w szkole, na wycieczce czy w domu.
Do najczęstszych objawów hipoglikemii czyli niedocukrzenia należą: drżenie rąk i mięśni, nagłe osłabienie i zawroty głowy, dezorientacja, trudności z koncentracją, silne uczucie głodu i niepokoju, pocenie się, mrowienie twarzy, poziom cukru < 55 mg/dl tj. klinicznie istotna hipoglikemia. W takich przypadkach należy podać choremu produkt o dużej zawartości glukozy. Jednak co zrobić gdy pacjent straci w wyniku niedocukrzenia przytomność? Tutaj należy natychmiast podać domięśniowo np. glukagon, który może uratować życie.
Dzięki nowym przepisom: nie trzeba mieć przeszkolenia medycznego, by legalnie podać Glukagon, nie ponosi się odpowiedzialności karnej, jeśli działa się w dobrej wierze, wystarczy, że lek znajduje się w plecaku, torbie czy kieszeni poszkodowanego. To oznacza, że każdy – od nauczyciela w klasie, przez opiekuna na wycieczce, aż po przechodnia w parku – ma prawo i możliwość uratować życie osobie z cukrzycą. Hipoglikemia (zbyt niski poziom cukru we krwi) może zdarzyć się zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym! Ciężkie niedocukrzenie może trafić się osobie chorującej na cukrzycę i stosującej na co dzień insulinę, której działanie polega na obniżaniu poziomu cukru we krwi.
Nowa definicja pierwszej pomocy obejmuje nie tylko klasyczne czynności jak: masaż serca, tamowanie krwotoków, pozycja boczna bezpieczna, ale także podanie leków przepisanych lub przypisanych pacjentowi, np.: glukagonu (cukrzyca), adrenaliny (anafilaksja), inhalatora (astma), leków przeciwdrgawkowych.
Nie bądźmy obojętni – nasza reakcja ma znaczenie. Kiedy liczą się sekundy, to my możemy uratować komuś życie. Jeżeli zauważycie osobę nieprzytomną i Podejrzewacie hipoglikemię, nie czekajcie – dzwońcie po karetkę (999) i działajcie od razu. Wasza odwaga to czyjeś życie.
Andrzej Koenig, ociemniały
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne