Opieka koordynowana w systemie POZ

Opieka koordynowana jest skierowana do pacjentów POZ,  bez względu na to czy mieszkają w dużym mieście, czy w małej miejscowości ze schorzeniami z zakresu m.in.: kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii, chorób nerek, na które najczęściej chorują Polacy. W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych dziedzin, lekarz POZ przeprowadza kompleksową poradę i ustala indywidualny plan leczenia.

Każdy pacjent objęty tą metodą leczenia zyskuje m.in.: więcej wizyt, badań i konsultacji w jednym miejscu, które umawia dla niego koordynator i czuwa on nad sprawną realizacją Twojego planu leczenia, szerszy zakres badań diagnostycznych i dostęp do specjalistów, porady dietetyczne i edukacyjne z zakresu profilaktyki i Twojej choroby.

Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ poszerza także listę badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o: pakiet badań tarczycowych, ekg wysiłkowe, holter EKG (24, 48, 72 godz.), USG Doppler naczyń kończyn dolnych czy ECHO serca.

Do tej pory na te badania kierował wyłącznie lekarz specjalista. Dodatkowo lekarz POZ może zlecić pacjentowi (w sytuacji medycznie uzasadnionej) konsultacje z dietetykiem (przy rozpoznaniu np. cukrzycy) oraz konsultacje z lekarzem specjalistą z zakresu diabetologii, endokrynologii, kardiologii, pulmonologii nefrologii lub alergologii, a także sam skonsultować się z wymienionymi specjalistami w sprawie stanu zdrowia pacjenta.

Ważną rolę w modelu tej opieki medycznej pełni jak wcześniej było podane koordynator. Jest to osoba, która nie tylko zarządza komunikacją między wszystkimi członkami zespołu POZ i pacjentem, ale także monitoruje proces leczenia, zajmuje się logistyką wizyt oraz dba o to, by wszystkie zalecenia medyczne były stosowane. Koordynator jest pierwszym punktem kontaktowym dla pacjenta, co zwiększa jego komfort i poczucie bezpieczeństwa.

W październiku 2022 roku w Polsce weszła w życie Opieka koordynowana w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ). Ta metoda organizacji leczenia ma na celu zapewnienie pacjentom bardziej spójnej i skutecznej opieki, szczególnie w przypadku osób z wieloma potrzebami zdrowotnymi. W skrócie oznacza to, że różni specjaliści – od lekarza pierwszego kontaktu, przez specjalistów różnych gałęzi medycyny, aż po dietetyków, ściśle ze sobą współpracują, aby zapewnić jak najbardziej kompleksową, spersonalizowaną i efektywną opiekę dla pacjenta

Andrzej Koenig, ociemniały

Fot. Pixabay

Miejsce na Twoją reklamę!

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Opublikuj post: