Zachodniopomorskie: Będą nieść ulgę i pomoc

Opieka nad osobami niesamodzielnymi oraz niepełnosprawnymi to spore wyzwanie. Podstawowym wymogiem dla opiekunów jest posiadanie przynajmniej podstaw wiedzy medycznej. Tym potrzebom wyszedł naprzeciw Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski organizując bezpłatne szkolenia.

Szkolenia to część realizowanego przez Urząd Marszałkowski unijnego projektu: Region Dobrego Wsparcia.
– To szkolenia, które kierujemy do konkretnej grupy, czyli do opiekunów i rodzin osób przewlekle chorych, w tym z różnymi typami niepełnosprawności wrodzonej lub nabytej. Do przeprowadzenia zajęć używany jest profesjonalny manekin geriatryczno-pielęgnacyjny, dzięki któremu uczestnicy mogą zdobyć praktyczne umiejętności – mówią przedstawiciele organizatora szkoleń z ZUM.


Podstawę wyposażenia sali szkoleniowej stanowi manekin geriatryczno-pielęgnacyjny, dzięki któremu uczestnicy mogą zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie higieny i pielęgnacji ciała, profilaktyki przeciwodleżynowej, pomiaru podstawowych parametrów życiowych, karmienia i zapewnienia bezpieczeństwa podopiecznemu. Manekin wyposażony jest w obciążone, w pełni przegubowe „stawy”, a więc umożliwia szkolenie w zakresie pozycjonowania pacjenta i zapobiegania upadkowi. Manekin szkoleniowy posiada też możliwość „zmiany wyglądu” tj. może stać się kobietą lub mężczyzną, a to ze względu na występujące różnice w pielęgnacji pacjentów obu płci.

Ponadto w trakcie szkolenia przekazywana jest podstawowa wiedza dotycząca schorzeń przewlekłych i ich skutków dla zdrowia oraz zasad komunikacji z podopiecznym. Jest też bardzo ważna część poświęcona organizowania mu czasu wolnego, a przede wszystkim pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia podopiecznego czy też jego życia. Uczestnicy spotkań poznają także zasady działania sprzętu, ułatwiającego codzienne funkcjonowanie osobie niesamodzielnej. To na przykład fotel geriatryczny, udogodnienia przeciwodleżynowe, drobny sprzęt wspierający samodzielność.

Każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu. Dla osób przyjezdnych przewidziano możliwość zwrotu kosztów podróży do wysokości kosztów komunikacji publicznej.

Istnieje również możliwość zorganizowania podobnego szkolenia w siedzibie wskazanej przez zainteresowanych firmy, czy też jednostki samorządowej pod warunkiem zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych i organizacyjnych. Możliwy kontakt w tej sprawie pod tel.: 91 42 53 655.

Podobne szkolenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych, finansowane w ramach projektów unijnych odbywają się nie tylko w Zachodniopomorskiem, mamy informacje, że planowane są one w całym kraju. Jeśli jesteś zainteresowany uczestnictwem, zasięgnij informacji w tej sprawie najlepiej w Urzędzie Marszałkowskim, najbliższym terytorialnie dla swojego miejsca zamieszkania.

Szkolenia odbywają się w ramach projektu finansowanego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027, który ma zwiększyć dostępność do środowiskowych usług opiekuńczych. To wspólne przedsięwzięcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (lider),Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. W 2019 r. Komisja Europejska doceniła ten projekt w konkursie „Regio Stars 2019”, przyznając pierwsze miejsce w kategorii zwalczanie nierówności i ubóstw.

Jolanta Wiatr
Fot. UM WZP

Miejsce na Twoją reklamę!

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Opublikuj post: