
Hasło dostępność od kilku lat przewija się w mediach bardzo często. Mówi się o dostępności cyfrowej, architektonicznej, technicznej, w komunikowaniu się, itp. Na terenie naszego kraju działa rządowy program „Dostępność plus”, który obejmuje tematykę dostępności w Polsce kompleksowo. Każda osoba, która odczuwa brak dostępności może złożyć skargę.
Głównym celem programu jest: zapewnić osobom o szczególnych potrzebach swobodny dostęp do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym; dostosować przestrzeń publiczną do potrzeb wszystkich obywateli; wzmocnić 8 obszarów: architekturę, transport, edukację, służbę zdrowia, cyfryzację, usługi, konkurencyjność i koordynację.
Każda osoba, która odczuwa brak dostępności może złożyć skargę. Jak to wygląda u osób niesłyszących? Wszystkie osoby, które mają problem z dostępnością architektoniczną lub informacyjno-komunikacyjną mogą złożyć wniosek o zapewnienie dostępności w polskim języku migowym (pjm). W takim wniosku należy podać: imię i nazwisko oraz adres do kontaktu, jaka bariera utrudnia lub uniemożliwia korzystanie z usług podmiotu, sposób w jaki można się z Tobą skontaktować (adres e-mailowy, wideo rozmowa z tłumaczem pjm). Jeżeli będąc osobą skarżącą się na brak dostępności masz pomysł na rozwiązanie problemu możesz go również podać w wniosku.
W pierwszej kolejności wniosek należy złożyć do podmiotu, od którego oczekuje się dostępności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podmiot ma 14 dni żeby zapewnić dostępność. Jeśli tego nie zrobi lub nie przedłuży terminu, można złożyć skargę. Ma się na to 30 dni od dnia, kiedy upłynął termin na zapewnienie dostępności. Można również złożyć skargę w PJM, trzeba tylko podać dane kontaktowe i załączyć wniosek. Można poprosić, by w sprawie skargi kontaktowano się z Tobą osobą składającą wniosek w PJM. Należy pamiętać, aby podpisać skargę. Można to zrobić elektronicznie, np. profilem zaufanym.
Jeżeli podmiot do którego poskarżyliśmy się nie zapewni dostępności (14 dni) wniosek składa się do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) poprzez ePUAP lub emailem na adres: dostepnosc@pfron.org.pl.
Jeżeli jesteś osobą z niepełnosprawnością nie oznacza to, że nie możesz być samodzielny i masz prawo do korzystania w pełni z usług jakie ma każdy obywatel Polski. Pamiętaj o tym i w razie potrzeby działaj.
Andrzej Koenig, ociemniały
Fot. Pixabay