Jaka ekstra emerytura dla stulatków

1 stycznia 2025 r. weszły w życie przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przepisy regulujące mechanizm przyznawania świadczenia honorowego dla stulatków. Świadczenie w wysokości 6,2 tys. brutto miesięcznie jest przyznawane z urzędu i corocznie waloryzowane.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca „premię za wiek” już od 1972 roku. Świadczenie honorowe przyznawane jest w stałej wysokości, odpowiadającej wartości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dzisiaj w Polsce żyje ponad 6 tys. osób w wieku 100 lat lub więcej.

Wysokość świadczenia honorowego przyznawanego z okazji ukończenia 100 lat życia zależy od daty urodzenia świadczeniobiorcy. Od 1 marca 2024 roku nowi stulatkowie otrzymują świadczenie w wysokości 6246,13 zł brutto. Natomiast osoby, które ukończyły 100 lat, na przykład w styczniu 2024 roku, otrzymały świadczenie honorowe w wysokości 5540,25 zł brutto.

Osoby, które pobierają świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, aby uzyskać świadczenie honorowe. ZUS z urzędu przyzna im dodatkowe pieniądze, a wypłatę przekaże od miesiąca, w którym osoba uprawniona ukończyła 100 lat. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku seniorów, którzy nie otrzymują emerytury ani renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek, który należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek w imieniu stulatka może również złożyć członek rodziny. Źródło: MRPiPS

Andrzej Koenig, ociemniały

Fot. Pixabay

Miejsce na Twoją reklamę!

guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Opublikuj post: